Jak funguje u SVJ pojištění domu
Snad každý ví, že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. A jedním z těch, které se nám může stát, je poškození či dokonce zničení našeho domova. A to bez ohledu na to, zda bydlíme v rodinném domě či v bytě. Toho jsou si samozřejmě vědomy i pojišťovny, a tak nám nabízí možnost naše nemovitosti pojistit. A rozhodně je dobré si alespoň tu nejzákladnější pojistku uzavřít. Co ale dělat, když bydlíme v bytě a jsme součástí společenství vlastníků jednotek?
Náš byt, pokud jej máme v osobním vlastnictví, si samozřejmě můžeme pojistit sami. Ovšem co se týká společných prostor, to už je něco jiného. Přesto právě tyto jsou také důležité, neboť i zde může dojít k nehodám či škodám. Ty navíc budou v budoucnu stále častější kvůli větším extrémům počasí v důsledku globální změny klimatu. Jak tedy v tomto případě postupovat?
Pokud chce SVJ pojištění domu, musí jej uzavřít nikoliv na jednotlivce, nýbrž právě na onu organizaci. To znamená, že její jednatel vše s pojišťovnou zařídí, dojedná a podepíše smlouvu. Zde pak záleží na konkrétní dohodě, co vše v ní bude zahrnuto. Rozhodně se však doporučuje udělat ji co nejkomplexnější, aby kryla veškeré možné problémy.
Takové pojištění však nebývá zrovna levné, zvláště v dnešní době. Jak tedy řešit financování? Kdo jej bude platit? I to je něco, co se musí předem vyřešit.
Možností je zde samozřejmě více, avšak k tou nejběžnější je, že se peníze berou z fondu oprav, do kterého přispívají všichni členové SVJ. Zde však musíme mít na paměti, že v něm musí zůstat dostatek peněz na potřebné opravy a renovace, jako jsou zateplení domu či třeba výměna výtahu, které pojistka rozhodně nekryje.
To může v některých případech vyžadovat zvýšení nájmu, což se pravděpodobně nesetká s příliš nadšeným ohlasem. Zde je však nutné připomenout, že v dlouhodobém horizontu se to ve většině případů rozhodně vyplatí.